Den gamla goda tiden


Det är en bra tid att vara del av American Top Team. När vi pratar med Dan Lambert har bara två veckor gått sedan han firade att Amanda Nunes blivit champ-champ efter vinsten mot Cyborg på UFC 232. Dan har varit involverad i MMA i många år nu, men innan sporten startades var han ett stort fan av pro wrestling. "Jag bytte faktiskt videoband med folk från Japan på olika pro wrestling-galor. Det var ett sätt att få tillgång till matcherna som gick där borta. Det här var under 80-talet. Senare fick jag tag på videoband från Pancrase, vilket var mindre flygande drop kicks och mer armbars och submissions. När UFC startades 1993 var jag redan ett fan."

"VI GJORDE EN ÖVERENSKOMMELSE SOM INNEBAR ATT JAG SKULLE KÖPA 51% AV UFC"


Runt år 2000 var det väldigt nära att Dan Lambert blev majoritetsägare i UFC. "De ursprungliga ägarna fick slut på pengar och hade problem med att få verksamheten att gå runt. De började bli desperata och ville få in investerare, så de kontaktade mig. Vi gjorde en överenskommelse som innebar att jag skulle köpa 51% av UFC. När vi närmade oss en stängning av affären slutade det med att de istället gick vidare med Fertittabröderna. Det var helt lugnt med mig, jag ville bara inte att sporten skulle gå i konkurs. Det hade dock varit trevligt att fått tillbaka pengarna jag la som handpenning, men det är en annan historia!"

"År 1995 tittade jag på en World Extreme Fighting-gala och killen som vann var Conan Silveira. Jag fick höra att han hade ett gym i Miami, ca 45 minuter från mitt hus. Jag hade aldrig tränat kampsport förut, men jag gick dit och blev förälskad i jiujitsu, som var klubbens fokus på den tiden. Sedan den dagen fram till för tre år sedan har jag tränat regelbundet, och det var en stor del av mitt liv. Men när åldern kommer ifatt och skadorna duggar tätt får man inse att man inte längre behöver bevisa sin tuffhet på mattan. Nu handlar allt om teamet istället och jag hjälper till så mycket jag kan på den fronten."

American Top Teams gym i Coconut Creek, 3700 kvm.


American Top Teams väg uppåt


År 2001 bytte Silveira Brothers Jiujitsu namn till American Top Team, och en grupp fighters från Brazilian Top Team flyttade dit. Dan Lambert har drivit klubben sedan 1995 tillsammans med Conan Silveira och Richie Gurriero. De började i ett 75 m2 gym, men har sedan fyra år tillbaka kunnat njuta av en toppmodern lokal på 3700 m2, med en enorm träningsyta och även sovrum för upp till 25 fighters. Lokalen kombinerat med stor kompetens och en framgångsrik historia har gjort American Top Team till en väldigt attraktiv klubb för MMA-utövare världen över. Vi ber Dan avslöja hemligheterna till framgångarna.

"HON ÄR EN JÄVLA KRIGARE OCH JAG SER INGEN I ORGANISATIONEN SOM KAN SLÅ HENNE!"


"Jag tror inte att det finns några hemligheter längre. Förr i tiden visste ingen vad de gjorde, och jag är ärligt talat förvånad att vi inte hade ihjäl någon på vår klubb! Under åren har det handlat om att vi gjort fler misstag än alla andra och lärt oss av dem, helt enkelt för att vi hållt på lika länge eller längre än andra. Vi lägger också allt vi gör rätt på minnet för framtiden. Det finns många teams där ute med jätteduktiga tränare och fighters, men att driva ett team är något helt annat. Bara för att du är en framgångsrik brottare eller duktig MMA-fighter betyder det inte att du kan leda ett team. Det finns så otroligt många problem som dyker upp, och de kommer lösa dem med tiden, men där har American Top Team absolut ett försprång just för att vi hållt på så länge. Det tar helt enkelt tid att lära sig yrket."

ATTs huvudtränare Conan Silveira, double champ Amanda Nunes och Dan Lambert.


I december 2014 blev Robbie Lawler den första fightern från ATT att vinna ett UFC-bälte. Kritiker hade länge sagt att American Top Team var duktiga på att bygga utmanare, men inte UFC-mästare. Den kvällen satte Lawler stopp för allt sådant prat. Sedan dess har de haft ett antal titelhållare, och Amanda Nunes är den senaste att vinna ett bälte när hon blev dubbelmästare på UFC 232, fyra år efter Robbie Lawlers titelvinst. Efter fighten hoppade Amanda upp i Dans famn och hyllade honom för allt han gjort för hennes karriär. "Jo, jag var minst sagt uppspelt! Att se hur långt hon kommit och hur mycket hon åstadkommit är fantastiskt. Det är en fighter som fullständigt saknar rädsla och hon har blivit så otroligt självsäker under senaste åren. Hon är en jävla krigare och jag ser ingen i organisationen som kan slå henne!"

En annan kvinnlig fighter från ATT är tvåfaldiga Olympiska mästarinnan Kayla Harrison, som nu är 3-0 i PFL. Många anser henne henne vara en stigande stjärna i sporten, och Dan kan inte göra annat än att hålla med. "Jag säger aldrig att jag tror att någon kommer bli mästare när jag ser dem komma in till klubben, för det är så otroligt många parametrar som måste klicka och pusselbitar som måste falla på plats för att någon ens ska få en titelmatch. Men, jag har inga problem med att säga att Kayla Harrison kommer att bli mästare! Hon är fantastisk och kommer bli en mycket framgångsrik fighter! Hon har en unik arbetsmotal, attityd, fysik... Hon kommer att bli riktigt, riktigt, riktigt bra!"

Tvåfaldiga Olympiska mästarinnan Kayla Harrison är nu 3-0 i MMA och representerar American Top Team i PFL.


Med alla toppfighters på ATT i åtanke ber vi Dan förutspå vem nästa person blir att vinna ett UFC-bälte. "Det är flera som ligger bra till för att få en titelmatch. Dustin Poirier är precis där, men med hela osäkerheten kring vad som händer med Khabib och Conor är det svårt att veta när det blir. Jussier Formiga är rankad nummer ett i flugvikten, men nu vet vi inte hur framtiden ser ut för den viktklassen. Renato Moicano möter Jose Aldo i februari och om han vinner den matchen skulle han kunna få en titelchans. Tungvikten är tunn och Junior Dos Santos har ett par vinster i rad nu. Nina Ansaroff är rankad trea i hennes viktklass, så en titelmatch i år är inte omöjligt. Om jag måste gissa skulle jag satsa på Dustin Poirier."

Hantering av kontroverser


Som de flesta MMA-fans vet har ATTs Colby Covington präglats av kontroverser, speciellt efter hans fight mot Demian Maia i Brasilien, då Colby ropade ut förolämpningar till det brasilianska folket. Han har mötts av hårda ord från andra fighters på ATT och vi frågar hur det hela har påverkat teamet. "För 10-15 år sedan hade det orsakat kaos på klubben, för att vi inte var lika strukturerade. Men inte nu. Vi hade ett möte med alla fighters dagen efter Colbys fight i Brasilien och sa i princip att Colby kan säga vad han vill om Brasilien utanför klubben, och alla ni får säga vad ni vill om Colby utanför klubben. Men här inne på klubben är ni inte amerikaner, ni är inte brasilianare, ni är American Top Team!"

American Top Teams Colby "Chaos" Covington.


"Det är inte så att jag ber mina fighters att hålla varandras händer, sjunga Kumbaya och vara bästa vänner. Men ingen kommer skapa problem inne på vår klubb, för i så fall åker man ut! Då bryr jag mig inte om vem du är! Man kan inte låta sådant hända, för när snöbollen väl börjar rulla nedför blir den bara större och snabbare. Så vi dödade den diskussionen där och då, och vi har inte haft en enda incident sedan dess. Faktum är att Colbys huvudträningspartner inför matchen mot Dos Anjos var en klubbkompis från Brasilien. Till syvende och sist är det bara Colby sätt att vara, och han gör vad han behöver för att få karriären att gå framåt. Om någon inte gillar det så behöver man inte träna med honom. Det är vad det är."

"VEM FAN ÄR NI ATT SÄGA VAD HAN FÅR ELLER INTE FÅR ARBETA MED FÖR ATT FÖRSÖRJA SIG?"


En annan kontroversiell fighter från American Top Team är Greg Hardy. Den före detta NFL-spelarens förflutna innehåller en rättslig incident av våld i hemmet, och många fans blev upprörda när UFC skrev kontrakt med honom. Det hela blev knappast bättre av att han bokades in för debutmatch i januari 2019 på samma gala som Rachel Ostovich, som nyligen blev utsatt för just våld i hemmet. Vi låter Dan svara på huruvida de upplevt några problem med att ha Hardy tränandes på klubben. "Det har vi faktiskt inte! Jag vet inte vad som har hänt och vad som inte har hänt i hans förflutna, men generellt tror jag att där det finns rök finns det eld. Men samtidigt är jag varken rättssystemet eller polisen. Och jag förstår inte vad folk tycker, ska han inte få arbeta? Ska han gå på bidrag istället? Eller hade det varit okej att torka bord, servera snabbmat eller vara bilförsäljare? Vem fan är ni att säga vad han får eller inte får arbeta med för att försörja sig?"

American Top Teams Greg Hardy.


"Vi var tydliga mot Greg med att vi kommer ha honom under uppsikt. Vi kommer att döma honom utifrån vad som händer nu, snarare än vad vi läst i tidningen. Vet du, sen den dagen han gick in genom vår dörr har det inte varit något annat än yes Sir, no Sir, yes Mam, no Mam, till alla på klubben. Han behandlar alla med respekt, gör allt han ombeds göra, håller sitt rum fläckfritt. Han har inte orsakat ett enda problem utan istället följt alla regler, varit en god klubbkamrat och hjälpt de som behövt det på träning. Han är välkommen att stanna på vår klubb så länge han vill, precis som alla andra!"

Som vanligt ber vi om en intervjurekommendation. "En väldigt intressant person är Mike Brown! Han är en kille som började med MMA väldigt tidigt och tränade helt själv i en liten stad uppe i Maine. Det slutade med att han vann WEC-titeln, vilket på den tiden var det största man kunde vinna som 145-poundsfighter. Han slog Urijah Faber som då var extremt dominant och den största stjärnan i viktklassen. Han övergick sen till att coacha andra och blev en av de bästa i världen på det. Han reser bokstavligt talat jorden runt varje helg för att hjälpa alla fighters som vill ha honom i sin ringhörna. Han är också ett enormt MMA-fan, och kan utan problem räkna upp alla fighters från UFC 4 om du skulle fråga honom!"

Vi tackar Dan Lambert för hans tid och önskar honom stort framgång!


Text: Pelle Axelsson